Sitemizde siteyi kullanımınızı analiz etmek, içerik, reklam ve tanıtımları kişiselleştirmek ve sınırlandırmak, reklam ve kampanyalarımızın etkinliğini ölçmek, ziyaretçi tercihlerini hatırlamak ve istatistikleri raporlamak adına çerezler kullanılmaktadır.

Finansevim 2020'de Yüzde 200 Büyüdü

Finansevim 2020'de Yüzde 200 Büyüdü

Finansevim Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Nurullah Günay,  Finansevim'in 2020 yılını yüzde 200 büyümeyle tamamladığını belirterek, "2021'in ilk yarısında da şube sayımızı 100'e, çalışan sayımızı da 1000'in üzerine taşımayı planlıyoruz" dedi. 2017 yılında kurulan ve kısa sürede sektörün önemli oyuncularından biri haline gelen Finansevim, 2021'in ilk yarısında şube sayısını 100'e, çalışan sayısını ise 1000'in üzerine taşımayı hedefliyor. Finansevim Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Nurullah Günay, şirketin hedef ve beklentilerini Future and Trends'e anlattı.

 Sektörünüz pandemiden ne ölçüde etkilendi, 2020 yılını nasıl  geçirdi?

Pandemi sadece bizde değil tüm dünyada ve tüm sektörlerde etkisini gösterdi. İlk günlerinde ister istemez tüm halkta bir panik havası oldu. Fakat bu hava hükümetimizin açıkladığı paketlerle ve atılan adımlarla süreci ekonomik yönden en rahat atlatan ülkelerin başında geldik. Ülke olarak da zaten tasarrufa önem veren, geçmişten günümüze tasarruf etmeyi bilen bir ülke olduk. Sektörümüz tasarrufu önceliğe aldığından vatandaşlarımız bu durumda bizlere daha çok ilgi göstermiş oldu. Özellikle sektörün en büyüklerinden biri olarak, bu süreçte hem müşterilerimizin hem çalışanlarımızın yanında durduk ve bu süreci olumsuz bir hava olmadan atlatmış olduk, 2020 sonu hedefimiz artan şube ve personel sayımızla birlikte yüzde 200'lük bir büyümeydi. Bu hedefimizi de yıl sonu gerçekleştirmiş olduk. 2017 yılında kurulan bir firma olarak şu anda sektörün en büyüklerinden biriyiz. Binlerce insanımıza çözüm üretmiş olmamızda bizi ayrıca gururlandırmaktadır. 2020 yılında gerçekleştirdiğimiz birleşmeyle beraber Kolo Holding bünyesinde lokomotifimiz Finansevim'i ayrı bir kulvara taşıyarak, bu sektöre de yön vermiş, kurumsallık adına attığımız adımlarla örnek olmuş olduk. Yıl sonunda dönüp baktığımızda 2020 yılındaki olumsuzluklara rağmen attığımız adımlarla hem sektörde öncü olup diğer firmalarında yaptığımız kampanyaları örnek alarak, bu süreci en iyi şekilde atlatmalarını sağladık hem de vatandaşlarımızın aradığı güven ortamını sağlayıp yine sektöre rahat bir nefes aldırmış olduk. 

2021'e dair beklentileriniz nasıl, sektör önümüzdeki yıl daha kurumsal bir yapıya kavuşacak mı?

Sektöre son dönem  yatırımcılar tarafından ilgi artmış olup, her geçen gün yeni firmalar açılıyor. Biz sektörün 4'üncü firması olarak kurulduk. Şu anda ulusal anlamda bu sektörde faaliyet gösteren 10 firma bulunuyor, yerel firmalarla birlikte bu sayı 30'lara ulaşıyor. Ancak sektördeki pazar payının yüzde 90'nı bizim de içinde bulunduğumuz 4 firma arasında paylaşılıyor. Aylık 3 milyar civarındaki sektör cirosunda en büyük pay sahiplerinden biri Finansevim. Mevcut haliyle sektör olarak konut pazarından yüzde 5 civarında bir pay almaktayız. Yasal düzenlemelerin yapılması ve inşaat üreticileri ile oluşturulacak işbirlikleri sayesinde bu payın 5 yıl içerisinde yüzde 20'lere çıkmasını öngörüyoruz. Tabii sektördeki bir çok yeni oyuncunun finansal altyapısı güçlü değil. Yasal düzenlemeyle beraber sektörün bunlardan da ayrışacağını düşünüyoruz. Geçtiğimiz günlerde Sayın Bakanımızın açıkladığı üzere yasal düzenlemeyle ilgili olarak çalışmalar devam ediyor. En kısa zamanda tamamlanıp, sektörün bizlerin oluşturmuş olduğu kurumsal yapıya daha hızlı kavuşacağını düşünüyoruz. Bizlerin oluşturduğu diyorum çünkü; sektörde ilk holdingleşerek yapıyı kurumsallık anlamında daha yukarılara taşıyan firmayız. Bunun yanı sıra Yapı Tasarufları Derneği'ni de Yönetim Kurulu Başkanımız Serdar Kolo'nun öncülüğünde kurarak sektörü farklı bir kurumsallıkla tanıştırmış olduk.

Önümüzdeki yıl hayata geçirmeyi planladığınız yeni projeler hakkında bilgi verir misiniz? 2021'de nasıl bir pazar payına ulaşmayı hedefliyorsunuz?

Biz tüm çalışmalarımızı istenilen doğrultuda hazırladık ve regülasyon sürecini bekliyoruz. Kurulduğumuzdan günden bu yana hedeflerimiz doğrultusunda ilerledik. Hem ekonomiye yeni soluk getirdik hem de istihdam açısından işsizlikle mücadeleye büyük katkı sağladık. Bu gün Türkiye'nin birçok ilinde şubelerimiz var ve burada çalışan personellerimiz var. Şubelerimizin bulunduğu yerler de yerel vatandaşlann istihdam sorununu da bir yerde çözüm üretmiş olduk. 2021 de ise bu istihdam ve şube sayısını arttıımak en büyük hedeflerimizden. 2021 yılının ilk yarısın da şube sayımızı 100 e çıkararak çalışan sayımızı da 1000'in üzerine taşımak var.